Cumartesi, 22 Eylül 2012 20:19

Blog Açmak İçin Konu Bulmak

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Blog yazarlığı ülkemizde büyük bir hızla yayılmaya başladı. Hatta ev hanımları bile hobi olarak başladıkları blog yazarlığından belirli bir süre sonra para bile kazanmaya başlıyorlar. Tabii blog açmak için konu bulmak çok kolay değil, araştırmak gerekiyor. Blog yazacağınız konuyu sevmeniz gerekiyor, yoksa blog yazmak size mutluluk vermez ve belirli bir süreden sonra işkence gibi gelmeye başlar.

Blog açmaya karar verdikten sonra ilk olarak hangi konuları sevdiğinizi, hangi konularda okuyup, araştırma yapmayı sevdiğinizi bulmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse yemek yapmayı seven bir bayan, sırf tıklama başına çok fazla gelir getiriyor diye rent a car kelimesinde yükselmek için bir blog açarsa, bu bloga içerik girmek ve sitesini yükseltmek onun için çok zor olacaktır. Çünkü işini karşı bir ilgi duymadığı için motivasyonu oldukça düşük olacaktır. Size en büyük tavsiyem blog yazacağınız konuyu sevmeniz ve öyle başlamanız.

Sizinde bildiğiniz gibi internet dünyasında birr çok blog var. Gerek yemek blogu, magazin blogu vb. Özellikle bayanlar daha çok makyaj, saç modelleri ve yemek tarifleri üzerine blog yazıyorlar. Erkekler ise futbol, teknoloji, seyahat, tatil vb. konularda blog yazıyorlar. Benim size ikinci en büyük tavsiyem ise açacağınız blogun genel bir blog olmamasına dikkat edin. Örnek olarak araba modellerini ele alalım. Eğer arabalar ile ilgili bir blog açacaksanız, araba kelimesiyle ilgili bir blog açmak yerine mesala herhangi bir araba markası ile blog açın ve sadece onun üzerine yazılar yazın.(Niche site nedir?) Bu şekilde ziyaretçi sayınızı daha kolay bir şekilde arttırabileceğiniz gibi, blog konusunda da eğer acemi bir yazarsanız kendiniz daha kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz. Ayrıca bir konuyu takip etmek ve onun hakkında araştırmalar yapıp, yazılar yazmak daha kolay olmaz mı? Elbette daha kolay ve etkili olacaktır.

Ayrıca google kelime aracı ile seçeceğiniz kelimeleri ya da kelime öbeklerinin aylık aranma hacimlerini kontrol ederek, aylık ortalama ne kadar bir ziyaretçi trafiği de sağlayabilirsiniz. Bu konuların derinliklerine diğer yazılarımda yer vermeye çalışacağım. Şimdi sizlere, hangi konularda blog açarsanız başarılı olabileceğinizi söyleyim.(Tamamen kendi tahmin ve araştırmalarıma göre)

1) Teknoloji Blogları

Günümüzde teknoloji olmazda olmaz. İnsanlar hangi teknolojinin çıktığını sürekli takip ediyor. Örnek vermek gerekirse bir A marka cep telefonu ile ilgili yazılar yazın. Fiyatı ne kadar? Kullanımı nasıl? Özellikleri nasıl? gibi. Bu şekilde insanlar o telefonla ilgili google gibi arama motorlarında arama yaptıkları zaman sizin sitenize gelecektir.

2) Bilgisayar ve Donanım Blogları

Benin yaptığım gözlemlere göre donanım hakkında bilgiler verilen bloglar oldukça yoğun bir şekilde takip ediliyor. Sürekli olarak bir yenilenme olduğu için donanım ve bilgisayar konusunda içerik bulma konusunda sıkıntı da yaşamazsınız.

3) Oyun Blogları

Belkide pastada en büyük pay oyunlar da diyebilirim. Genç yaşlı, çocuk, büyük demeden herkes çeşitli oyunlar oynuyor. Eğer sizde oyunlara meraklı biriyseniz ve oyunları takip ediyor ve oynuyorsanız bir oyun blogu açarak ziyaretçilere yardımcı olabilirsiniz. Mesala herhangi bir A oyununda zor geçilen bir bölümün nasıl geçeceğini, oyunun nasıl oynanırsa daha çabu bitirileceği gibi yazılar yazabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Umarım beğendiğiniz bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan bir soru varsa yorum formundan benimle paylaşabilirsiniz.

Okunma 10335 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 03 Ekim 2012 14:11
CB-1

Joomla | Blogger | SEO ile İlgili Çalışmalar...

 

kızkalesi | tarsus haber | mersin tatili | akkum pansiyon fiyatları | yemişkumu ucuz pansiyonlar