Çarşamba, 25 Nisan 2012 08:52

Joomla Genel SEO Ayarları

Yazan
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Dünyada en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olan Joomla, dünya çapında 30 milyon kişi tarafında kullanılan sistem. Bu sistem sayesinde sitelerinizi kolay bir şekilde oluşturup yönetebilirsiniz.

Peki, bu kadar yoğun kullanılan bir sistem olan Joomla’nın SEO ayarlarını yaparak ziyaretçi sayınızı arttırmaya ne dersiniz?

Şimdi sizlere Joomla’da genel seo ayarlarından bahsetmeye çalışacağım. İlk olarak SEO nedir kısaca buna değinmek istiyorum. SEO genel olarak, sitemizin arama motorlara yapısına uygun hale getirilmesidir. Yani yapacağımız işlemler ile sitemiz arama motorlarının daha çok dikkatini çekecek ve ziyaretçi sayımız hızla artacaktır.

Bu anlatacağım konu Joomla konusunda yeni olan arkadaşlar için çok iyi bir rehber olacaktır. İlk olarak yapmamız gereken sitemizi hangi anahtar kelimede yükselteceğiz? Bunu belirliyoruz. Bunu belirledikten sonra yapmamız gereken işlemler oldukça basit.

 

joomla seo

 

Şimdi joomla sitemizin admin panelinden “Genel Yapılandırma” kısmına geliyoruz. Yukarıda yer ala resimde de görüldüğü gibi site ismi, yükselmek istediğiniz anahtar kelimelerin yer aldığı söz öbekleri ile doldurulmalıdır. Tabi ki çok fazla abartılmamalıdır. Yukarıda örnekte yer alan site ismi “Matematik Dersleri | Matematik Testleri | Etkinlikler | Projeler “ bu site ismi ile matematik kelimesi başta olmak üzere “Matematik Dersleri | Matematik Testleri” kelimelerinde de yükselmemiz kolay olacaktır.

 

 

Yine ”Genel Yapılandırma” içerisinde yer alan “Üstveri Bilgisi Ayarları” kısmını ise şu şekilde yapıyoruz. Açıklama kısmına yine yükselmek istediğimiz anahtar kelimelerin yer aldığı çok da uzun olmayan bir cümle yazıyoruz. Burada yer alan cümle sitemizi arama motorlarında aratan kişileri karşılama mesajı olacaktır. Örnek olarak şimdi aşağıda yer alan resme bakalım.

 

Yukarıda ismini vermek istemediğim J bir sitenin ismini Google’a yazdığınız zaman “Üstveri Bilgisi Ayarları” kısmında yer alan cümlenin ziyaretçileri karşıladığını görüyoruz. Anahtar kelimeler kısmına gelince, bu kısma da yükselmek istediğimiz kelimeleri ve kelime öbeklerini yazıyoruz. Ama arkadaşlar abartıp her kelimeyi de yazmıyoruz. Sadece sitemiz için çok önemli görülen kelimeleri ve kelime öbeklerini yazıyoruz.

 

 

Yine “Genel Yapılandırma” kısmında yer alan “Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları” kısmında yer alan tüm hepsini evet yapıyoruz. Ayrıca “Sayfa Başlıklarına Site İsmini Ekle” kısmını da “Önce” olarak ayarlamamız bize avantaj sağlayacaktır.

Burada yer alan Arama Motoru Dostu Bağlantılar kısmı sayesinde bağlantılar arama motorlarına uyumlu hale gelecektir. Adreslere Son Ek Ekle kısmı ile de sitede yer alan bağlantıların sonuna. htm ya da .html eklentisi eklenecektir. Apache mod_rewrite kısmını “evet” yapmadan önce hostunuza atmış olduğunuz joomla dosyaları içerisinde yer alan htaccess.txt dosyasının ismini .htaccess şeklinde değiştirmeniz gerekiyor.

Arkadaşlar elimden geldiğince Joomla’nın genel seo ayarlarından bahsetmeye çalıştım. Tabi ki Seo bu kadar kolay bir konu değil. Daha uzun soluklu ve çok emek isteyen bir çalışma. Yukarıda anlatılan işlemleri gerçekleştirdiğiniz zaman siteniz arama motorlarında daha iyi indeks alacak ve ziyaretçi sayınız da mutlaka artacaktır. Benim bugün anlatacaklarım bu kadar umarım faydalı bir yazı olmuştur. Hepinize çalışmalarınız da başarılar dilerim. Kolay gelsin…

Okunma 3186 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 25 Nisan 2012 09:36
CB-1

Joomla | Blogger | SEO ile İlgili Çalışmalar...

 

kızkalesi | tarsus haber | mersin tatili | akkum pansiyon fiyatları | yemişkumu ucuz pansiyonlar