Cuma, 23 Mart 2012 09:12

ElektroPnömatik Problem (1-3)

Yazan
Öğeyi Oyla
(4 oy)

ElektroPnömatik Problem 1: Alüminyum   plakalara bir düzenek yardımıyla  presleme işlemi yapılmaktadır. Başlangıç konumunda silindir piston kolu geri son konumunda bulunmaktadır.  Sistem bir start butonu ile başlatılsın, parçaların aynı kalitede preslenmesi  için piston ileri son konumuna vardıktan sonra ve  6 barlık bir baskı kuvvetine eriştikten sonra  10 sn süre beklesin ve ondan sonra otomatik olarak geri dönebilsin. 

Bu sistemin elektro pnömatik devre şeması ve numaralandırması aşağıda verilmiştir. 

Elektro Pnömatik Problem Çözümü Basınca bağlı kontrol


 

Elektro Pnömatik Problem 2: Bir atölyede iş parçaları seri olarak damgalanacaktır.  İşlem isteğe bağlı olarak tekli veya sürekli çevrim olarak gerçekleştirilecektir. Başlangıça silindir geri son konumdadır. İş parçası yerinde ise ve tekli çevrim butonuma basılırsa birkez damgalama işlemi olacak, İş parçası yerinde ise ve sürekli çevrim butonuna basılırsa 10 kez damgalama işlemi yapılacaktır. Sistem, 10 kez damgalandıktan sonra veya bir stop butonu ile durdurulacaktır. Sürekli çevrim iş parçası otomatik olarak beslendikçe çalışacaktır.


Bu sistemin elektro pnömatik devre şeması ve numaralandırması aşağıda verilmiştir. 

Elektro Pnömatik Problem Çözümü sayıcıya bağlı kontrol

 


 

Elektro Pnömatik Problem 3: Bir atölyede, takozlar pnömatik bir sistemle sıkıştırılıp delinmektedir. Sistemde 2 adet silindir kullanılmıştır. Bir start butonuna basılması ile A silindiri ileri hareket ederek parçayı sıkar, B silindiri ileri hareket ederek parçayı deler ve geri gelir. B silindiri geri geldikten sonra A silindiri geri gerelek parçayı çözer. 

Bu sistemin elektro pnömatik devre şeması ve numaralandırması aşağıda verilmiştir.

Bu sistemde kaskad sistemi kullanılmıştır. Kaskad sisteminde silindir hareketleri önce gruplara bölünür burada A illeri A+ ile A geri A-, B ileri B+ ve B geri ise B- ile ifade edilmektedir. Buna göre A+B+  Bir grupta / B-A- bir gruptadır(A+B+/B-A-).  Bu problemin yol adım diyagramı aşağıdadır.  Buna göre Başlangıç Referans Valdi (BDV) A0, ve Grup değiştiren valf ise B1 dir.

Sistemin yol adım diyagramı....

Elektro Pnömatik Problem Çözümü Yol Adım Diyagramı

Elektro Pnömatik Problem Çözümü Kaskatlı iki silindirli kontrol

Okunma 6460 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Nisan 2012 05:49

Benzer Öğeler (etikete göre)

Bu kategoriden diğerleri: ElektroPnömatik Problem (4-6) »