Cuma, 23 Mart 2012 09:03

Joomla İletişim İçerisine Google Harita Ekleme

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Kullanım amacı, google maptan aldığınız koordinatları girerek firmanızın veya sitesini yaptığınız firmanın adresini kendi siteniz içerisinde gösterebilirsiniz. Kullanımı çok kolaydır. Extensions sayfasını görmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.,

-İlk olarak buradan Google Map plugi'ini indiriyoruz ve Joomla sitemize kurulumunu yapıyoruz.

-Eğer önceden almadıysanız buradan Google API Key (numara) alıyoruz.

-Daha sonra kurulumu yaptığımız plugin'in ayarlarına girelim (Eklentiler > Uyumlu Ek Yöneticisi > Google Map). Burada Google API Key yazan yere daha yeni aldığımız Google API numaramızı yazıyoruz ve kaydediyoruz.

-Şimdi biraz kod düzenlemesi yapmamız gerekecek. FTP ile sitenize bağlanın ve anadizindeki (Joomla kurulumunu yaptığınız dizin) index.php adlı dosyayı bilgisayarınıza indirin.

-İndirdiğiniz bu dosyayı herhangi bir yazı editörü ile (Not Defteri olabilir) açın. Aşağıda verdiğim kodu bulun:

$mainframe->render();

Bu kodu bulduktan sonra hemen altına aşağıdaki kodları ekliyoruz:

JPluginHelper::importPlugin('content');
$tmp_row->text = JResponse::getBody();
$tmp_params = new JParameter(null);
$mainframe->triggerEvent('onMap', array( &$tmp_row, &$tmp_params ), true );
JResponse::setBody($tmp_row->text);

 

Artık dosyamızı kaydedip, FTP programı ile tekrar yükleyip, üzerine yazdırabiliriz.

-Şimdi Joomla admin panelinize giriş yapın ve Bileşenler > İletişim > Haritayı ekleyeceğiniz iletişim tıklayın. Açılan sayfada bulunan Ek Bilgi kısmıa ise {mosmap} yazın.

-Artık İletişim'i kaydedip, sitenizden İletişim sayfanızı kontrol edebilirsiniz. Google haritası eklenmiş olacaktır, ilk bir kaç dakika çıkmasa bile, 10 dakka sonra (bir yanlış yapmadıysanız) çıkması gerekir.

Şimdi gelelim haritada istediğiniz yeri nasıl göstereceksiniz. Yukarıdaki işlemleri yaptığınız zaman haritanızda varsayılan bir yer gösterilmektedir (muhtemelen Amerika). İstediğiniz yeri haritada gösterebilmek için ise, koyacağınız yeri Google Haritalar'da arama yapın. Tam olarak bulduktan sonra da o yerin üzerine sağ tıklayın ve Buradan Yol Tarifi veya Bu Noktaya Yol Tarifi gibi 2 seçenek vardır, bunlardan herhangi birine tıklayın. Tıkladıktan sonra sol tarafta küçük bir pencere açılacaktır ve burada 2 farklı numara yer alacaktır. Bu numaralar istediğiniz yerin Latitude ve Longitude bilgileridir, yani eylem ve boylam koordinatları.

Google Maps plugininin ayarlarına girip orada bulunan Latitude ve Longitude kısımlarına bu numaraları uygun şekilde yazın. Artık haritanızda göstermek istediğiniz yer çıkacaktır.

Kaynak:http://www.joomlabilgi.org/joomla-dersleri/item/5-iletisim-icerisine-google-harita-ekleme.html

Okunma 7173 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 31 Mart 2012 16:41
Bu kategoriden diğerleri: Joomla Genel SEO Ayarları »