Cuma, 23 Mart 2012 08:59

Excel 2010' a Giriş, Excel Nedir,Hücre Biçimlendirme, Otomatik Doldurma

Yazan
Öğeyi Oyla
(52 oy)

Excel bir hesap tablosu programıdır. Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları ve analizleri yapma imkanı sunan bir uygulama programıdır. 
Excel ile, verilerle ilgili grafikler çizebilir, kolay ve hızlı bir şekilde raporlar, özetler hazırlayabilir, istenilen verilere ulaşabilir, sıralayabilir, sorgulayabilirsiniz.
Excel'de veriler, açılan dosyalarda saklanır. Dosya uzantısı "xls" dir.

Excel programını kullanabilmeniz için bilgisayarınızda Microsoft Office programının kurulu olması gerekmektedir. Programımızı;

 Başlat | Programlar | Microsoft Office | Microsoft Excel 2010 simgesini tıklayarak çalıştırıyoruz. Karşımıza aşağıdaki ekran gelmektedir.

Excel ekranı

Yukarda Dosya Menüsü, Ekle, Sayfa Düzeni, Formüller, Veri, Gözden Geçir, Görünüm , Eklentiler, Load Test, Team menüleri bulunmaktadır. 

fx ile başlayan yer formül çubuğudur
. Formül çubuğu hücre adını verdiğimiz bölgelere bir veri girdiğimiz zaman bu verinin bu verinin aynı zamanda formül olarak gösterimini sağlamaktadır. 

A1 yazan bölüm hücrelerin etiketlerini gösteren ad kutusudur.

Satır, Sütun: Excel sayfası satır ve sütunlardan oluşan bir tablodur. Çalışma sayfalarının her birinde 1048576 satır ve 256 sütun vardır.Sol tarafta "Satır Numaraları" 1, 2, 3... biçiminde; "Sütun Başlıkları" ise A, B, C ... biçimindedir.
 
Hücre: Satırların ve sütunların kesiştikleri her bir kutuya verilen isimdir. Bu hücrenin etiketi (satır ve sütunu) ad kutusunda görünmektedir. 

Çalışma Kitabı: Excel'de yaratılmış bir dosya, bir çalışma kitabıdır. 

Çalışma Sayfası: Çalışma kitaplarını temsil eden belge pencerelerinin alt kısmında yan yana dizili olan düğmelerden her birine (Sayfa1, Sayfa2, Sayfa3, …..) çalışma sayfası denmektedir. Her sayfa birbirinden bağımsızdır. 255 adet sayfa ekleyebiliriz.

HÜCRE BOYUTLANDIRMA


Bir hücrenin genişliği sütuna, yüksekliği ise satıra bağlıdır. Tek başına bir hücre boyutlandırılamaz. Boyutlandırılan o satırdaki veya sütundaki tüm hücrelerdir. Boyutlandırma işlemlerini şu şekillerde yapabiliriz:

1) Satır/sütun başlıkları arasında sürükleme
2) Sütun başlıkları arasına çift tıklama.(Sütun içindeki hücrelerde yer alan en uzun veriye göre boyutlandırılacaktır)
3) Biçim-Satır-Yükseklik , Biçim-Sütun-Genişlik
4) Birden fazla satırın,  sütunun yüksekliğini-genişliğini aynı yapmak için sütun veya satırlar seçildikten sonra başlıklar arasında sürükleme uygulanır .


Hücre kenarlığı uygulama ve hücreye renk vermek için,

 1. Kenarlık eklemek istediğiniz hücreyi veya hücre aralığını seçin.
 2. Giriş sekmesinde, Yazı Tipi grubunda, Kenarlıklar'ın yanındaki oku tıklatın ve sonra istediğiniz kenarlık stilini tıklatın.
 3. Giriş sekmesinde, Yazı Tipi Grubunda, Dolgu Rengi'nin yanındaki oku tıklatın ve istediğiniz rengi seçerek hücreyi renklendirebilirsiniz.

Excel Şerit Resmi


Hücreye sayı veya metin girmek için;

 • İstediğiniz sayı veya metni yazın ve ardından ENTER veya SEKME tuşuna basın. 
  • Hücrede, sütun genişliğinden daha geniş bir sayı biçimi olan bir sayı bulunursa, ##### görüntülenebilir. Metnin tamamını görmek için sütun genişliğini arttırmalısınız.

  GizleSütun genişliği nasıl değiştirilir?

  1. Sütun genişliğini değiştirmek istediğiniz hücreyi tıklatın.
  2. Giriş sekmesinin Hücreler grubunda Biçim'i tıklatın.

  Hücre Boyutu'nun altında aşağıdakilerden birini yapın:

  • Metnin tamamını hücreye sığdırmak için, Sütun Genişliğini Otomatik Sığdır seçeneğini tıklatın.
  • Daha geniş bir sütun genişliği belirlemek için, Sütun Genişliği seçeneğini tıklatıp istediğiniz genişliği Sütun genişliğikutusuna girin.

  Hücre içindeki bilgiyi değiştirmek istediğimizde aşağıdaki yollardan birini kullanırız;
  1. Hücrenin üzerine çift tıklarız içerisinde değişiklik yaparız.
  2. Hücrenin üzerine bir kere tıklayıp yukarıdaki formül çubuğunda değişiklik yaparız.
  3. Hücrenin üzerine bir kere tıklayıp  F2 tuşuna basarak hücrenin içine giriş yaparız.


  Hücreden Veri Silmek

Bir veriyi hücreden kaldırmak istiyorsanız, hücreye yeni bilgiler yazarak ; yazınızın eskisinin yerini almasını sağlayabilirsiniz. Aynı işlem hücre seçildikten sonra DELETE tuşuna basılarak da yapılabilmektedir ya da EDIT menüsünden CLEAR komutunu kullanabilirsiniz. Eğer silme işlemini yeni birşey yazmak için yapacaksak; eski bilgilerin yerine doğrudan yenilerini girmek en hızlı yöntemdir.

 Hücrenin İçeriğini Taşımak

 Bir hücrenin içeriğini çalışma yaprağındaki herhangi bir hücreye taşımak için çeşitli yöntemler kullanılabilir. İçeriği taşınmak istenen hücre seçildikten sonra, mouse’un sağ tuşu tıklanarak kısayol menüsünden CUT komutu seçilir. Hücrenin çevresindeseçildiğini gösteren kesik çizgiler belirecektir. Çalışma sayfasında istediğimiz yere konumlanıp yine mouse’ın sağ tuşundan kısayol menüsünü açtıktan sonra PASTE komutunu kullanarak hücrenin içeriği yeni bir hücreye taşınmış olur. CUT komutuna düğmesi kullanılarak da ulaşılabilir PASTE komutunun düğmelerde gösteriliş biçimi ise şeklindedir. Seçilen hücrelerin üstünde yapılabilecek işlemler farenin sağ tuşu ile açılan bu kısayol menüsünde toplanmıştır. Excel’de bir çok işlem için kısayol tuşu atanmıştır. Bir başka yol ise kesilecek bloğu seçtikten sonra CRTL+X tuşlarına birlikte basmaktır. CTRL+V tuşlarının birlikte basımı halinde; seçilen blok otomatik olarak yeni hücresine yapıştırılabilir.Bu yol en kolay yol alarak bilinmektedir

Hücrenin İçeriğini Kopyalamak

Seçili olan bir veriyi kopyalamak için birkaç yol izlenebilir. Taşıma işleminde de olduğu gibi, ilk önce kopyalanmak istenen hücre seçilir. Sonra kısayol menüsünden COPY komutu uygulanır. Çalışma sayfasında istenilen hücreye konumlandıktan sonra yine kısayol menüsünden PASTE komutu uygulanarak içerik yeni hücreye kopyalanmış olur.

OTOMATİK TAMAMLAMA: 

Hücreye yazdığınız ilk birkaç karakter o sütunda varolan bir girdiyle eşleşiyorsa, Excel kalan karakterleri sizin için otomatik olarak girer. Excel, otomatik olarak yalnızca metin veya metin ve sayı bileşimi içeren girdileri tamamlar. Yalnızca sayı, tarih veya saat içeren girdiler otomatik olarak tamamlanmaz.

OTOMATİK DOLDURMA


Excel, haftanın günlerini, ayları ve rakamları otomatik doldurabilir. Örneğin bir hücreye Ocak yazın; bu hücreyi seçili duruma getirip sağ alt köşesindeki noktayı fare ile çekiştirerek seçili alanı sütunun altına doğru 4-5 hücre genişletin. Diğer hücrelerin (Şubat, Mart, Nisan,…) olarak dolduğunu göreceksiniz. Rakamlarda ise en az iki veri girişi gerekir. Örneğin bir sütunda ilk hücreye 1, ikinci hücreye 2 yazıp aynı işlemi yaparsanız, geri kalan hücreler (3, 4, 5,…) olarak dolar. Bu tür verilerde ilk iki hücreye birer atlamalı doldurma yaparsanız (örneğin 1 ve 3 ya da Ocak, Mart) otomatik doldurma işlemi de birer atlamalı devam eder (1, 3, 5, 7, 9… veya Ocak, Mart, Mayıs,… gibi).

Sadece gün, ay ve rakamlarla da sınırlı değilsiniz.  Bunun için 

Dosya | Seçenekler | Gelişmiş | Özel Listeleri Düzenle 

bölümünden sıralamalarda ve dolgu sıralarında kullanmak için listeleri kendiniz tanımlayabilirsiniz.


Formül Girişi
Excel’in en önemli özelliği hücreye girilen formüllerdir. Formüller diğer hücreler içindeki veriler üzerinde istediğimiz işlemi yapmamızı sağlar. Hücrelere formül girmeden önce (=) işareti kullanılmalıdır. Eğer formüllere eşittir ile başlanmazsa o veriler Excel tarafından formül olarak algılanmaz ve bir sonuç üretmez. 

Öncelikle işlem yapmak istediğiniz hücreye gidin ve farenizle bir kez tıklayarak hücreyi aktifleştirin. Örneğin, hedef hücre A1 olsun. Bu hücrede 4 işlem yapılmak isteniyorsa basitçe klavyede sağ tarafında bulunan işaretleri kullanın. ÜST KARAKTER (Shift) ve 0 tuşlarına basıp = işaretini hücreye girdikten sonra istenilen her türlü işlem yapılabilir. Verileri girip ENTER’a bastıktan sonra işlemin sonucu hücreye yansıyacaktır. Yaptığınız işlemi görmek için hücreye dönüp çift tıklayın. Böylece gerçekleştirilen işlemin verilerini görebilirsiniz. Verilerde bir değişiklikte yapmak da mümkündür.

Okunma 43780 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Nisan 2012 05:51
Bu kategoriden diğerleri: Excel Sınav Soru Örnekleri »