Cuma, 23 Mart 2012 08:32

C# Dersine Giriş

Yazan
Öğeyi Oyla
(22 oy)

C# NEDİR? C#'a GİRİŞ

 C# programlama dili, Windows işletim sistemi üzerinde .Net platformunda en çok tercih edilen dillerden biridir.  C# programlama dili C++ dilinin kompleks özelliklerini ve Visual Basic dilinin görsel yeteneklerinide alarak yeni bir dil olarak karşımıza çıkmıştır. C dilin bilen bir kişi çok rahat bir şekilde bu programlama dilini kullanabilir. Bu dersimizde sizlere C# 2005-2008-2010 versiyonlarına uyumlu komutlarını ve uygulamalarını anlatacağız. İlk olarak ücretsiz olarak Microsoft Visual Studio 2010 Professional Trial versiyonunu yükleyebilirsiniz. 

Microsoft Visual C# 2005 uygulamasının başlatılması için ;

 Programs | Microsoft Visual C# 2005 Express Edition   seçin.

Microsoft Visual C# 2005 uygulamasının başlatılması

Yeni bir porje oluşturmak için

File Menüsü | New Project menüsünü tıklayın. En son çalıştığınız projelerimizi File | Recent Projects menüsünden açabilirizVisual C# 2005 açılış ekranı

 

Karşımıza gelen ekranda "Windows Application" seçeneğini seçip "Name" kısmına projeye vereceğimiz adı, Location kutusu ise ismini belirlediğiniz projenin saklanacağı klasörün yerinin yazılacağı yerdir.  Bu değerleri yazdıktan sonra "OK" tuşuna basarak ilk uygulamamızı başlatabiliriz.

 C# Program Proje Türü

Visual Studio .Net üzerinde ilk C# uygulama programımız oluşmuş oldu. Projemizde ilk olarak Form1.cs[Design] formu karşımıza gelmektedir.

Form Ekranı, tasarım ekranıdır. "Toolbox" penceresinden sürükleyerek formun üzerine bırakabilir.

Form Ekranı üzerinde View Code ;sağ tıklama ile kod ekranına geçiş sağlanmaktadır.

Solution Explorer: Uygulama dosyalarinin yer aldigi sekmedir.

Toolbox: windows uygulamalari için kullanilabilecek kontroller yer alir. (View sekmesinde bulunur)

Properties: Formu üzerinde herhangi bir kontrolü seçmemiz durumunda aktifleşir. İstediğimiz özelliğe istediğimiz değeri atayabiliriz. Örnegin; Button’un özellikleri , Üstünde yazan yazi(text), rengi, fontu, arka plan rengi, boyutu…
 

C# da ilk proje

 "Toolbox" penceresinden sürükleyerek formumuzun üzerine yerleştirdiğimiz kontrollerin üzerine mouse ile çift tıkarsak bizi kod yazabileceğimiz Form1.cs ekranına götürecektir. Tasarımda yapılan bütün değişiklikler otomatik olarak kodlara yansıayacaktır.

Buradaki "using" ile başlayan ifadeler .Net platformu içerisinde kullanacağımız çeşitli kütüphanelerdir. Bu kütüphanelerin amacı  programcıların işlerini kolaylaştırmak üzere geliştirilmiş sınıflar topluluğudur.

C# kod ekranı

 Namespace ad alanıdır.

c# namespace ad alanı

 

Kodlar küme parantezleri parantezleri arasına yazılır. Her parantez mutlaka bir kapanış olmalıdır.

c# parantezler

 

Bu kısım Windows Form sınıfıdır.

 

Form1.cs[Design] formuna mouse ile iki defa tıkladığımızda Form1 yüklendiği anda çalışacak kodların yazılacağı private void Form1_Load metodu karşımıza gelecektir.  

 

Şimdi sıra ilk kodumuzu yazmaya geldi. Kod yazarken öncelikle dikkat etmemiz gereken noktalardan biri ,C#’da küçük-büyük harf ayrımıdır. Yani “System” yazacağınız yere “system” yazarsak hata verir. Bir de program komutlarını içeren her satırdan sonra ";" işareti bulunur. Bu satırın bittiği anlamını taşır ve kullanılması zorunludur.

Aşağıdaki ekranda MessageBox.Show ekrana mesaj kutusu göndermektedir. "//" ifadesi ile başlayan satır açıklama satırıdır derleyeci bu satırdaki bilgileri kod olarak görmez. Ekrana messagebox kutusunda mesaj göstermek için aşağıdaki kodlar formload olayının içerisine yazılır.

 

Bu kodları yazdıktan sonra programı derlemek için Build menüsünde Build Solution'u tıklayın. Yada F6 kısayol tuşunu kullanabilirsiniz.

 

Programımızın çıktısı aşağıdaki gibidir.

 

Okunma 26932 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Nisan 2012 05:53