Cuma, 23 Mart 2012 08:02

Asp.Net Bulletedlist

Yazan
Öğeyi Oyla
(2 oy)

BulletedList kontrolü, verileri alt alta sıralayarak baş taraflarına bir ikon koyar. Bu ikon istersek seçtiğimiz bir resim veya varsayılan ikonları olabilir.

DisplayMode özelliğinde Text, LinkButton ve Hyperlink şeklinde üç özellik bulunmaktadır . Text , normal yazılar için , LinkButton Postback (Postbacksayfanızın sunucuya gönderilip geri gelmesi olarak açıklanabilir.) yapılacaksa kullanılır. Hyperlink özelliği ile de Value kısmında belirtilen URL adresine yönlendirme yapılır.

Değer eklemek için propertiesden items kısmına tıklıyoruz. Add butonuna tıklayarak değerleri ekliyoruz. Text kısmından yazmak istediğimiz şeyi yazıyoruz. Simgeleri yine propertiesden BulletStyle’dan değiştirebiliriz.

Özel bir resim eklemek için BulletStyle dan CustomImage seçeneğini seçip BulletImageUrl’ye tıklayarak isteğimiz resmi ekleyebiliriz.

Öncelikle Bulletedlist’in özeliklerinden DisplayMode kısmından LinkButton seçeneğini seçiyoruz. Bulletedlist’in üzerine çift tıklayarak BulletedList1_Click olayını oluşturuyoruz.

 

protected void BulletedList1_Click(object sender, BulletedListEventArgs e)
{
int a = e.Index
Label1.Text = "Seçtiğiniz kişinin telefon numarası:<br>" + BulletedList1.Items[a].Value.ToString();
}

 

BulletedList'in olay argümanı olan e ile seçiyoruz. e.index integer bir değer döndürür. Bulletedlist'in index değerini alıyoruz.Dönen bu integer değerini ise BulletedList kontrolünün Items özelliğinde kullanıyoruz. Böylece hangi satırın seçildiğini anlıyoruz. Bu örnekte seçilen satırın value değerini Label kontrolüne yazdırdık.

Okunma 2919 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Nisan 2012 05:58
Bu kategoriden diğerleri: « Asp.Net Calendar Asp.Net Multiview/View »