Cuma, 23 Mart 2012 07:05

ASP .NET GENEL TANIMLAR

Yazan
Öğeyi Oyla
(2 oy)

.NET NEDİR?">

.Net Microsoft firmasının bize sunduğu, içinde binlerce  hazır sınıflar, objeler, metotlar bulunan büyük bir kütüphanedir. Bizler de programlama yaparken, bazı işleri saatlerce kod yazarak yapmak yerine, kütüphanelerdeki kodları kullanarak, daha kısa sürede yapabiliriz.

Olayı şöyle düşünebiliriz. Birisi  size bir matematik işlemini yapacak kodu hazır olarak veriyor. Sizde program yazarken o kodu kullanarak sadece kaçla kaçı toplaması gerektiğini söylüyorsunuz.

 

.NET FRAMEWORK NEDİR?

Microsoft.NET Framework ise .NET platformunun altyapısıdır. Yani Web uygulamaları ve Web servisleri geliştirme, dağıtma, çalıştırma işlemleri için bu altyapıya ihtiyacınız vardır.

 .NET Framework bir çok işlemi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için geliştirilmiştir. İçerisinde çok geniş bir obje kütüphanesi mevcuttur. Bunlar web uygulamaları geliştirmede faydalı olacağı düşünülmüş her türlü paketi içerirler.

.NET Framework’ün 1.0, 1.1, 2.0, 3.0, 3.5, 4.0 sürümleri mevcuttur. Bunların herbiri bir önceki sürümün tamamlayıcısıdır. Kodlar bu platformlara göre yazılır. Kodlarda kullanılan nesnelerin özellikleri kütüphane olarak burada saklanır.

Bilgisayarınızda hangi Framework’lerin yüklü olduğunu;

C:\Windows\Microsoft.NET\Framework

klasörünün altında görebiliriz. Bütün kütüphaneler bu klasörlerdeki dll uzantılı dosyaların içerisinde saklıdır.


 

.MİCROSOFT  VISUAL STUDIO NEDİR?

.NET Framework kullanarak program yazabilmemizi ve Asp .Net web siteleri oluşturmamızı sağlayan editöre verilen isimdir.

 

C#  NEDİR? 

C#, Microsoft’un geliştirmiş olduğu nesne yönelimli bir programlama dilidir. Birçok alanda C, C++ ve JAVA’yı kendisine örnek alır.

 

ASP .NET NEDİR?

Bu kavram bildiğiniz ASP ile alakası yoktur. Bu Microsoft'un .NET teknolojilerini isimlendirirken web tarafına verdiği isimdir. Yani siz .NET FRAMEWORK kullanarak , bildiğiniz herhangi bir .NET programlama diliyle web sitesi yaparsanız bu platform ve türe ASP .NET diyoruz. İster C# ister vb.net kullanmış olun farketmez, hangi programlama diliyle yazıldığına bakılmaksızın, asp.net kullanarak aspx uzantılı sayfalar hazırlayabilirsiniz.

Okunma 6149 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Nisan 2012 06:11

Benzer Öğeler (etikete göre)

Bu kategoriden diğerleri: « ASP .NET TEMELLERİ Web.Config Dosyası »