CB

CB

Çarşamba, 13 Aralık 2017 19:15

CNC Router Almak mı? Yapmak mı?

Hobi CNC Router Yapımı Mantıklı mı?

Günümüzde cnc teknolojisi bir hayli yaygınlaştı ve hemen hemen bütün malzemelerine internetten bir tık ile ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde hobi cncrouter yapımı ile ilgili de birçok kaynak mevcut. Bu sitelerde yayınlanan reçeteleri adım adım takip ederek kendi cnc routerınızı yapabiliyorsunuz. Peki bu mini cnc tezgah kendi yaptığınıza değiyor mu?

Evet, basit bir hobi cnc router yapmak çok kolay! Ama “iş görür bir cnc router” yapmak hiç de kolay değildir!

1) Harcadığınız zaman bu işin sonucuna değecek mi?

Bir cnc yapmak için öncelikle bir ön araştırma yaparak ihtıyacınız olan ürünleri tespit edeceksiniz. Daha sonra işe yarar bir tasarım yapacak ve bazı parçaların imalatı için koşuşturacaksınız… Ve muhtemeldir ki ilk seferinde başarılı olamayacak ve birçok revizyon yapacaksınız… Bunların hepsi bir hayli zaman demek ve sonucunda çıkan ürün harcadığınız zamana değecek mi? Biz sizin için çooookkkkk fazla zaman harcadık ve çok güzel bir cnc router tasarladık.

2) Kendiniz bir Masaüstü CNC Router yaparak gerçekten daha mı az para harcıyorsunuz?

Hobi CNC Router yapımına başlayacaksınız ve bir çok malzemeye ihtiyacınız var ve buda para demek. Kabul ediyorum ki harcayacağınız para hazır bir masaüstü cnc tezgahdan daha az olacaktır. Peki bu parçalardan bazılarına yanlış kullanım ile hasar verdiğinizi düşünün, bazılarının bozuk çıktığını düşünün, ve doğru dürüst bir muhattap bulamadığınızı hayal edin… Biz bu riskleri sizin için alıyoruz. 

Cumartesi, 17 Eylül 2016 16:55

Arduino İle Lazerli Güvenlik Sistemi

Arduino ile öğrenciler için uygulamalar hazırlamaya devam ediyorum. Bu uygulamaları okulda öğrenciler ile birlikte yapmayı düşünüyorum.

İlk olarak projenin ne olduğuna bakalım. Proje aslında çok basit bir sistem ile çalışacak. İlk olarak bir lazerimiz var. Bu lazerde bir kesme olduğu zaman yani lazer ışığının önüne herhangi bir engel geldiği zaman breadboard üzerinde bulunana buzzerdan ses çıkacak. Örneğin bahçenizin önünde kırmızı bir lazer var ve buradan birisi geçtiği zaman evinizde zil çalacak :)

Arduino Lazer İle Güvenlik Sistemi Projesinde Yer Alan Elemanlar

- Arduino UNO ve bağlantı kablosu

- Breadboard ve bağlantı kabloları

- Buzzer

- LDR

- Direnç

- Oyuncak lazer

Uygulamamızın anlatımına geçmeden önce ilk olarak kesinlikle LDR uygulamasına kesinlikle bakın derim. Çünkü o konuda LDR nasıl kullanılır ayrıntılı bir şekilde anlattım. Buzzer bağlantısını ise aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

 
Cumartesi, 17 Eylül 2016 16:51

Arduino Dersleri: Led Yakmak

Arduino led nasıl yakılır

 
Perşembe, 14 Nisan 2016 19:27

Bilişim Teknolojileri Online Testler

Bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde öğrenciler için hazırlanan birbirinden güzel ve kaliteli içerikler Online Sorular kategorisinde sizleri bekliyor. Excel, Word, Powerpoint ve Scratch konuları ile ilgili birbirinden farklı ve kaliteli online test sorularını çözebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Scratch programı öğrencilere algoritma ve programlama mantığını anlatmak için çok iyi bir program. Özellikle 6.sınıf öğrencilerine kesinlikle scratch programı anlatılmalı diye düşünüyorum. Hemen scratch ile alakalı sunum, not ve kaynak paylaşımına geçelim.

 

scratch.eba.gov.tr

www.eba.gov.tr/video/scratch-uygulamalari

Yukarıda yer alan bağlantılar aracılığıyla arkadaşlar scratch hakkında temel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Scratch Türkçe Word Kitap

Scratch Türkçe PDF Kitap

Scratch Giriş Sunusu

Not: İndirme linklerinde yaşadığınız sorunları yorum olarak belirtirseniz sevinirim. Linkleri düzeltir veya alternatif linkler ekleyebilirim.

 

Kaynak: Bilişimci Ruh

Please Click Here to download the sample database file.