Emrah AYDIN

Emrah AYDIN

" Başka bir arayışı olmayanın, başka bir buluşu da olmayacaktır. "

iletişim : emrahaydin@trakya.edu.tr

Salı, 29 Mayıs 2012 00:15

Microsoft Türkiye Açık Akademi

Microsoft Türkiye’nin öncülüğünde hayata geçirilen Açık Akademi ile ücretsiz online eğitim fırsatı yakalayan herkes uygulama geliştirip yeni bir iş sahibi olma fırsatını yakalıyor.

Cep telefonları ve tablet bilgisayarlar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer edinirken bu cihazlarda kullandığımız uygulamalar da aynı hızla çoğalıyor. Uygulamalar artan ihtiyaçlarla birlikte hem nicelik hem de nitelik olarak çeşitleniyor. Tabii bu noktada bir de uygulama geliştiriciler ve bunu bir iş olarak yapan kişi ve kuruluşlar var. Özellikle cep ve tablette bir patlama yaşandığı bu dönemde uygulama pazarı da kendini katlayarak büyütüyor.iOS (iPhone ve iPad) ve Android’in başını çektiği Nokia, BlackBerry ve Microsoft’un çeşitlendirdiği pazarda uygulama geliştirici sayısı da her geçen gün artıyor. Çünkü artık bir akıllı telefon için en önemli noktalardan biri de uygulama. Uygulamasız bir platformun normal telefondan farklı kalmıyor açıkçası. Bu noktada Apple ve Android’in hayli gerisinde kalan Microsoft, akıllı telefon ve tabletler için tasarladığı yeni işletim sisteminin daha güçlü bir oyuncu olması, çok sayıda uygulama ile pazarda yer alması için Açık Akademi adlı yeni bir projeyi hayata geçirdi.

Online ve Ücretsiz

Microsoft Türkiye’nin öncülüğünde, Garan­ti Bankası’nın desteği ve Ulaştırma, Deniz­cilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın katkıla­rıyla Türkiye’nin ilk herkese açık ücretsiz uygulama geliştirme okulu Açık Akademi açıldı. Girişimci ekonomisi oluşturulma­sına öncülük edecek bu kurumsal sosyal sorumluluk projesi, Türkiye’ye milyarlar­ca dolarlık uygulama pazarının kapılarını aralıyor. Üç farklı eğitim seviyesinin bu­lunduğu Açık Akademi’den, hem uygulama ve/veya yazılım geliştirmeye başlamak isteyenler, hem de profesyonel anlamda uygulama geliştiren profesyoneller fay­dalanabiliyor.

Yazılım dünyasının ihtiyaç duyduğu pek çok farklı kademeden işgü­cünün oluşturulmasına katkı sağlayacak olan Açık Akademi katılımcılarına kendile­rini geliştirebilecekleri bir fırsat penceresi sunuyor. Bizce bu yeni proje uç noktada çok önemli. İlk olarak eğer siz de uygulama geliştirme konusunda biraz meraklıysanız eğitimler size sistemin nasıl çalıştığını görme şansı sunuyor. İkinci olarak daha önemlisi bu iş için sizden herhangi bir üc­ret talep edilmiyor. Yani eğer ögrenciyseniz ya da maddi durumunuz bir kursa para ödemeye şu an elverişli değilse bulunmaz fırsat. Son alarak eğilimler online olduğu için internet erişimi olan herhangi bir yer yeterli. Yani büyükşehirlerde olmayan meraklılar için de bulunmaz bir fırsat.

Dünyaya Açılma Fırsatı

Microsoft Türkiye’nin eğitim ve girişim­cilik alanında birçok sosyal sorumluluk projesi yürüttüğüne dikkat çeken Micro­soft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, “Ülkemizin gelişme kaydedebilmesi ve bilgi toplumuna dönüşebilmesi için tüm çabamızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyor.

Uygulama geliştirme konusunda eğitim veya kurs olanağı bulamayanları geleceğin mesleğine hazırlayacak bu ye­nilikçi projenin amacın gençlere uygula­ma nazarında kendilerine yer edinmeleri için yeterlilik kazandırmak olduğuna dik­kat çeken Özmen, ‘Yeterliliği yetkinliğe dönüştürmek için onların kendi çabası gerekiyor. Hedefimiz, sosyal medyayı en fazla tüketen toplum olan Türkiye’yi, sosyal medyada en çok üreten topluma dö­nüştürmek” diyor.

Açık Akademi’de eğitim alanlar Microsoft’un milyonlara hitap eden platformlarına yönelik uygulama ve yazı­lım geliştirebilecek. Seviyeleri başarıyla tamamlayan öğrenciler ise katılım belgesi almaya hak kazanacak. Açık Akademi’den mezun olan kullanıcılar geliştirdikleri uygulamaları Windows Phone, Windows 8 ve Windows Azure uygulamalarının yer aldığı Marketplace platformları üzerinden dünyaya satabilme imkânı bulacak.

www.acikakademi.com


İyi çalışmalar,


Pazartesi, 28 Mayıs 2012 23:15

Cam Taşıma Sistemi Tasarımı ®

"Gelişmekte olan bir ülkede, ilerleyen teknolojiye üretken kimlik edinmek çok önemli bir faktördür."

 Projemizde, cam taşıma sisteminin ne amaçlarla, nerelerde, nelere uygun bir şekilde tasarladığımız açıklamak istiyoruz.

 Günümüzde bu sistemler çok gelişmiştir ve çok çeşitli tasarımlar yapılmaktadır. Cam taşıma sistemlerinin en önemli amacı ağır plaka camları bir taşıma sistemi vasıtasıyla paletlerden alıp makinelere taşımaktır. Fabrikalarda ve orta seviyeli işletmelerde bu sistemler oldukça sıklıkta kullanılmaktadır. Bu sistemin tasarlanması geniş bir zaman almaktadır.

Bizim tasarımımızda cam taşıma sistemlerini baştan sona ele almaktayız. Yurt içi ve yurt dışında bu sistemlerin benzerleri yer almaktadır. Fakat bizim sistemimizde çok amaçlılık ve maliyet ele alınmıştır. Bunu şu şekilde açıklamaz ister ve diğer sistemlerden farkını şöyle açıklayabiliriz. Cam taşıma sistemlerinin amacı kolay ve hızlı üretim sağlamaktır. Projemizde de bu fikir göz önünde bulundurulup ona göre uygulamalar ve çalışmalar yürütülmüştür.

 Çalışmalar sistemin baştan sona kadar hangi kademelerden geçtiğini hangi malzemeler kullanıldığı hangi işlemler kullanıldığı detaylı bir şekilde üç boyutlu resimlerle beraber anlatılmış ve sunulmuştur. Tasarımımızın detaylarını ve çeşitli farklılıklarını proje sonuna kadar anlatıp size aktarmaya çalıştık.

İyi çalışmalar,

Hazırlayan : Emrah AYDIN, Burak GÜRKAYA, Hüseyin BULAT, Okan SEZGEN

Pazartesi, 28 Mayıs 2012 22:58

Döküm, Kaynak ve Plastik Enjeksiyon

Yenilenebilir enerji günümüzde yaygın olarak üzerine araştırmalara yapılan ve çalışma sahasının her geçen gün önem kazandığı bir alandır.Bu araştırmalarda fayda sağlıyabilicek bir kaç döküman.

İyi çalışmalar,

Hazırlayan : Emrah AYDIN